Кількість
|
Вартість
|
||
|
Дукач (личман) – прикраса у вигляді великої медале-подібної монети з металевим бантом, прикрашеним камінцями. Займав центральне композиційне місце у всьому комплексі нагрудних прикрас.
Унікальна українська прикраса Дукач. історія українського намиста.
Дукач – прикраса для шиї або нагрудна прикраса, що складається з двох частин - підвіски-медальйона (з дірочкою або вушком) і банта-брошки, до якої кріпився медальйон або безпосередньо, або за допомогою ланцюжків.
Дукач слугував композиційним центром усіх жіночих нагрудних прикрас, його одягали поверх намиста на самому видному місці. На початку основою для виготовлення прикраси були австрійські монети та рублі. Пізніше замість монет використовували металеві образки із зображенням Богородиці і святих або хрестики оздоблені орнаментом, які виготовляли в майстернях при монастирях.
Існують дукачі, декількох видів: у формі монети, хреста та ягнус (кулон у вигляді серця). Металевий бант, на який кріпиться дукач, так же може мати різну форму, притаманну кожному окремому регіону України.
Традиції носити намисто з дукатів (моністо), і один дукач з бантом, не виключають один одного.
Одночасно могли бути надіті - коралове намисто, перенизане срібними намистинами та монетами. Намисто з бурштину, перлів, венеціанського скла, намиста-баламути з перламутру. Але, при наявності дукача, всі вони покликані були грати підпорядковану роль.
Види українського намиста:
Баламути - так в побуті спрощено називали перламутр. За народними повір'ями, ця прикраса, уособлювало дівочу цноту, його носили, «щоб чоловіки не баламутили жінок». На території України таке намисто вважалося дивиною, тому коштувало досить дорого.
Салба - шийна прикраса, носили переважно на Буковині. Основою служила тканина, на яку кріпилися монети, в основному срібні. Кількість нашитих монет часто перевищувала дванадцять рядів. Подібні прикраси також є складовою частиною національних костюмів тюркських народностей.
Дукати (моністо) - являють собою різновид намиста. За допомогою спеціально приробленого вушка, монети, хрестики згарди або солярні символи у вигляді монеток, нанизували на кольорову вовняну нитку, часто в поєднанні з коралами, бісером або намистинами з венеціанського скла.
Писані Пацьорки - вважалися одними з найдорожчих видів намиста. Намистини з гутного різноколірного муранського скла привозили з Венеції. Їх низали переважно в одну нитку. Круглі намистини розписувалися вручну кольоровими емалями та інкрустувались золотом.
Бурштинове намисто. Нитка бурштину іноді досягала рівня нижче середини грудей, носили найчастіше в поєднанні з коралами. Власниці такого намиста вірили, що бурштин приносить гарне здоров'я і покращує колір обличчя.