Кількість
|
Вартість
|
||
|
Чепрага - застібка для намиста.
Для з'єднання згард служать так звані "чепраги" - дві, переважно круглі, пластини, прикрашені карбованим або ажурним орнаментом. При першому погляді на Згарди впадає в око диспропорція між розмірами чепраги та згард.
Чепраги, як правило, мають великі, зовсім невиправдані їх утилітарній функції, розміри. Деякі з них досягають 6-7 см в діаметрі, що говорить про їх особливе місце серед нашийних прикрас.
Чепрага - сонячний символ - покликаний охороняти людину від злих духів.
У центральній частині декору Чепраги в більшості випадків розміщуються різні варіанти солярної символіки: колесо з вісьмома, шістьма або чотирма спицями, концентричні кола і т.п.
Ту ж роль грав архаїчний тип згард, що складався з круглих, сонцеподібних медальйонів, схожих на Чепраги, прикрашених шестипелюстковою розеткою або іншими подібними солярними емблемами.
Характерною рисою таких ЗҐАРДІВ є вписування в коло їх дисків рівно конечного хреста з чотирма малими колами між плечима.
Ці хрестоподібні мотиви, маючи дохристиянське походження, були солярними знаками. Але поступово, крок за кроком, дископодібні солярні знаки в ЗҐАРДАХ набувають хрестоподібної форми.
Сонцеподібні диски в ЗҐАРДАХ замінюються хрестиками з рівними гілками, проміжки між якими заповнювалися променями. Хрестики, як правило мали однакову форму і розміри.
Згодом хрести втрачають одно розмірність: одна з гілок стає довшою і хрест набирає риси, вже специфічні для християнської культової форми. Саме на хрестах такого типу, з'являються рельєфні розп'яття, з рисами примітивної пластики.
Але і такі суто християнські хрести ще мають на собі багато залишків язичницької символіки. Так, на кінці гілок цих хрестів часом зустрічаємо солярні розети або кружечки.
Чепраги часто використовують, як застібки для верхнього одягу.